Gap year – termin, na który wielu rodziców się oburza, znajomi pukają się w głowę albo zazdroszczą. W Polsce mało się słyszy o roku przerwy w nauce, częściej robią to młodzi ludzie na zachodzie, ponieważ znają wiele osób, które tego spróbowało. U nas mówi się o tym od niedawna. W tym artykule chciałbym Wam przybliżyć ten termin i dać kilka przykładów, dlaczego i w jakich sytuacjach warto pomyśleć o gap yearze.

Samo stwierdzenie oznacza „rok przerwy”. Można z niego skorzystać w dowolnym momencie życia: po ukończeniu szkoły średniej, studiów, po ślubie, podczas zmiany pracy itd. Jednak jeśli trafiłeś tutaj, to zakładam, że jesteś osobą młodą, która ma przed sobą studia, albo jest po ich ukończeniu i zadaje sobie pytanie „co dalej, what’s next?” 🙂 Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ w naszych głowach może się pojawić milion pomysłów, przez co wychodzi na to, że nie mamy żadnego. Jest to w zupełności normalne! Znam bardzo mało osób, które od razu były zdecydowane, co chcą robić w przyszłości. Słyszałem za to o takich, którzy wybrali studia tylko po to, żeby studiować. Aby wiedzieć co się chce robić dalej, trzeba próbować wielu rzeczy, doświadczać jak najwięcej i nie bać się wyzwań. Tutaj pojawia się opcja wzięcia gap yearu. Rok przerwy w nauce możemy wykorzystać na wiele sposobów: wyjechać w podróż do przeróżnych miejsc na świecie, podjąć pracę w ciekawym miejscu. Możemy zrobić co nam przyjdzie do głowy, ważne jest zbieranie doświadczenia.

Rodzice martwią się, że podczas tego roku przerwy zrezygnujemy z nauki i rozleniwimy się. Mają w tym trochę racji, ale możemy też im udowodnić, że faktycznie szukamy miejsca dla siebie, bo po co mamy iść na studia, które i tak nam się do niczego nie przydadzą? Może podczas tego roku przerwy stwierdzisz, że nie warto iść na uczelnię, wolisz założyć własną firmę i w tym sektorze się rozwijać, a może będąc przekonanym o tym, że wolisz matematykę, przekonasz się do języków i postanowisz studiować filologię?

Rok przerwy możemy wykorzystać na wiele sposobów, od nas tylko zależy co zrobimy z tym czasem i czym się zajmiemy. Jeżeli interesuje Ciebie zgłębienie tematu gap yearu, polecam Ci projekt Rok w Bok prowadzony przez Beniamina. Jest to pierwsza i jedyna strona oraz projekt w Polsce o tej tematyce,.

Mam nadzieję, że tym artykułem wzbudziłem Twoje zainteresowanie. Chciałbym, żeby był formą motywacji do poszukania informacji samemu, ponieważ każdy z nas jest odpowiedzialny za swoją przyszłość. Pamiętaj, nigdy nie daj innym zaplanować swojej przyszłości 😉

aut. Rafał Browarski