Każdego z nas spotyka kiedyś konieczność wystąpienia przed ludźmi. Nawet jeśli nie jesteś aktorem czy konferansjerem, prawdopodobnie chociaż raz w życiu będziesz musiał zaprezentować publicznie projekt, przedstawić działalność firmy czy omówić swoją pracę. Warto wykorzystać to jak najlepiej, bo to przecież własne osiągnięcia prezentujesz przed tłumem. Natomiast, co psuje ten moment, to ogromny stres, który towarzyszy większości ludzi. Najpierw trzeba sobie zdać sprawę, że nie da się go tak po prostu pozbyć. Jeżeli na samą myśl o wyjściu o na scenę jest Ci słabo, to trzy głębokie oddechy od razu Ci nie pomogą. Natomiast jest kilka sposobów, aby maksymalnie ten stres zamaskować, dać sobie pewien komfort psychiczny i wypaść jak najbardziej profesjonalnie.

1. Zadbaj o wygląd.

Nieocenianie po wyglądzie to mit, Każdy to robi w mniejszym lub większym stopniu, w końcu to właśnie w ten sposób zyskujemy pierwsze wrażenie. Ważne jest więc, żeby było ono jak najlepsze. Zadbaj o ubiór, schludną fryzurę i estetyczny wizerunek. Upewnij się, że Twój strój zgadza się z dress code’m wydarzenia. Faux pas źle wpływa zarówno na odbiór Ciebie, jak i na Twoje samopoczucie.

2. Pilnuj swojego ciała.

Wyprostowana sylwetka i pewny krok dużo mówi o człowieku. Prawdopodobnie Twoja mowa ciała zdradza, że się stresujesz. Zrób wszystko, by to zatuszować. Jeżeli się trzęsiesz, znajdź coś, o co możesz się oprzeć, np. mównica, statyw z mikrofonem, czy chociażby stół. Jeśli nie wiesz, co zrobić z rękami, weź ze sobą teczkę, zeszyt, wskaźnik. Istotne jest, by zdać sobie sprawę z rzeczy, które robisz nieświadomie, np. poprawianie włosów, wyginanie palców, gładzenie klap marynarki, bo wtedy będziesz wiedzieć, czego pilnować.

3. Skup się na wymowie.

Przekleństwo wielu osób to plączący się język czy jąkanie. Jeśli będziesz mówić wolnounikniesz tego. Wtedy jest też mniejsze prawdopodobieństwo, że się zatniesz. Lepiej mówić trochę zbyt wolno niż zbyt szybko. Szybkie mówienie świadczy o zdenerwowaniu.

4. Przygotuj się merytorycznie.

Dużo ludzi boi się, że zapomni co ma powiedzieć dalej. Nie dopuść do tego! Przygotuj sobie konspekt swojej wypowiedzi, który zabierzesz ze sobą w teczce czy brulionie. Nie ma nic złego w posiłkowaniu się notatkami, a masz wtedy pewność, że niczego nie zapomnisz.

5. Zadbaj o własne samopoczucie.

To, jak się czujesz, odbija się na Twoim występie. Postaraj się wyspać, zjedz lekkostrawny posiłek i koniecznie zabierz ze sobą picie. Ze stresu może Ci zaschnąć w gardle, a na salach często jest duszno.

6. Postaraj się o interakcję z publicznością.

Prowadząc długi wykład łatwo można stracić zainteresowanie słuchaczy. Spróbuj wejść w dyskusję z nimi, zachęć do zadawania pytań. Wtedy łatwiej będzie dostosować swoje wystąpienie do osób, które go słuchają.

7. Pamiętaj o dobrym wejściu i wyjściu.

Ludzie najbardziej pamiętają początek i koniec wystąpienia, a pierwszej ceny dokonują w ciągu kilku sekund. Postaraj się zachować kilka zasad:

Wchodź na scenę zawsze nogą, która jest dalej od strony publiczności, w ten sposób już na początku odwracasz się do niej.

Gdy zajmiesz miejsce, odczekaj 3 sekundy, aż zaczniesz mówić, dopiero wtedy widzowie skupiają się na Tobie.

Nie odwracaj się tyłem do widowni, nawet jeśli zwracasz się do kogoś za sobą. Ustawiaj się bokiem, tak, by było widać Twoją twarz.

Uśmiechaj się na początek i na koniec wystąpienia, przybieraj łagodny wyraz twarzy.

 Na zakończenie pożegnaj się z publicznością, skłoń się zanim wyjdziesz.

8. Zabierz ze sobą zaufaną osobę. 

Warto mieć na widowni kogoś, do kogo można się zwracać. Jeżeli zależy Ci, aby padały konkretne pytania, taka zaufana osoba może je zadać w razie potrzeby.

9. Stwórz sobie „koła ratunkowe” 

Mimo przygotowań, może się zdarzyć, że się zatniesz, albo ktoś zada Ci pytanie, na które nie będziesz umiał odpowiedzieć. Zastanów się, co powiesz w takiej sytuacji i zapisz to sobie do konspektu.

10. Uważaj z poczuciem humoru.

Żarty rozluźniają zarówno publiczność, jaki mówcę, pod warunkiem, że są swobodnie opowiadane. Jeżeli zaciska Ci się gardło, jesteś spięty i masz specyficzny humor – zrezygnuj z nich. Nie ryzykujesz wtedy, że zostaniesz źle odebrany.

Możesz zastanawiać się, dlaczego kwestie wyglądu i sposobu mówienia umieściłam na początku, a merytorykę wypowiedzi dopiero za nimi. Niestety wystąpienia publiczne to sztuka manipulowania publicznością i przykuwania ich uwagi. Często osoba dbająca o wizerunek i ,,robiąca wrażenie” jest odbierana pozytywnie bez względu na to, jaką wartość niosą jej słowa. Natomiast osoba mówiąca świetnie merytorycznie nie zdobywa zainteresowania, jeżeli treści tej nie potrafi odpowiednio przekazać. Kluczem do sukcesu jest opracowanie wszystkich tych aspektów.

Marcelina Anna Rogala